Wiele osób może zadawać to pytanie. Dlaczego właśnie ten gatunek, zdobywa w ostatnim czasie taką popularność i z każdym rokiem sadzone są dziesiątki a może nawet setki hektarów w Polsce? Pierwszym czynnikiem jest cena jaką obecnie uzyskać za owoce jagody kamczackiej, nawet ze zbioru mechanicznego. Kolejne to wysoka odporność tego gatunku na warunki klimatyczne i wreszcie łatwość uprawy i możliwość zbioru kombajnowego.

 

Kwiaty jagody kamczackiej mogą rozwijać się już na początku kwietnia
Kwiaty jagody kamczackiej mogą rozwijać się już na początku kwietnia

Gatunek ten znany jest od wielu lat, ale z racji niesmacznych owoców, drobnych i podatnych na osypywanie nie był zbyt popularny przez wiele lat. Od 2012 roku coraz większe jest zainteresowanie uprawą suchodrzew jadalnego, który z powodzeniem może być uprawiany w systemie ekologicznym jak i konwencjonalnym. Gatunek ten jest jak najbardziej przydatny do uprawy w Polsce, ponieważ rośliny cechują się wysoką mrozowytrzymałością (do -40°C), a w czasie kwitnienia toleruje przymrozki (do -7°C). Rośliny są obcopylne, co oznacza, że do dobrego zapylenia i zawiązania owoców potrzebne są dwie różne odmiany – najlepiej jest sadzić rośliny w stosunku 3:1 (odmiana podstawowa: zapylacz). Owocem jest mięsista wydłużona jagoda, wielkości 1-1,5 g, a najnowsze odmiany mogą mieć owoce o masie do 5 g. Obecnie dostępne są odmiany o dużych i smacznych owocach, mających właściwości zdrowotne i spośród owoców jagodowych mają największe właściwości antyoksydacyjne.

 

Sadząc rośliny z doniczek należy pamiętać o rozluźnieniu systemu korzeniowego
Sadząc rośliny z doniczek należy pamiętać o rozluźnieniu systemu korzeniowego

Rośliny mają nieduże wymagania glebowe, choć najlepsze pod uprawę są stanowiska o wysokiej zwartości materii organicznej, dlatego stanowisko pod uprawę powinno być przygotowane z pewnym wyprzedzeniem. W Polsce plantacje towarowe powinno się sadzić w rozstawie 4,2 x 0,7 m, czyli około 3-3,5 tys. roślin/ha. Sadząc rośliny z doniczek trzeba pamiętać o rozluźnieniu systemu korzeniowego, który zwykle w doniczkach jest zbity, a wtedy rośliny mogą się źle rozrastać.

Głównymi ośrodkami hodowli odmian są Kanada (Uniwersytet Saskatchewan), Rosja i Japonia a także Polska. Wśród odmian kanadyjskich na uwagę zasługują seria odmian ‘Indigo Gem’, ‘Aurora’, ‘Borealis’, ‘Tundra’ i ‘Honeybee’ – będąca bardzo zapylaczem dla innych odmian. Odmiany Rosyjskie to m.in. ‘Bakczarskaja Jubilejnaja’, ‘Bakczarskij Velikan’, ‘Czułymskaja’, ‘Docz’ Velikana’, ‘Gordost’ Bakczara’, ‘Jugana’, ‘Silginka’, ‘Leningradskij’, ‘Streżewczanka’. Hodowlą odmian w Polsce przez wiele lat zajmowała się Zofia Łukaszewska, twórczyni takich odmian jak ‘Wojtek’, ‘Jolanta’, ‘Zojka’, ‘Rebeka’. Spośród nich to właśnie odmiany ‘Wojtek’ i ‘Zojka’ są obecnie najczęściej sadzone na plantacjach towarowych.

Wojtek to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce
Wojtek to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce

 

Odmiana 'Zojka'
Odmiana ‚Zojka’

Gdy dobrze przygotowane jest stanowisko to rośliny nie wymagają wielu zabiegów w pierwszych 2-3 latach. Od 4 roku konieczne jest już wykonywanie cięcia krzewów – najlepiej jesienią lub na przedwiośniu. Rośliny suchodrzewu nie są jak na razie atakowane przez choroby i szkodniki (sporadycznie mogą pojawić się zwójki i mszyce) i nie ma potrzeby ich ochrony. Zbiór owoców można prowadzić ręcznie, ale z dobrymi efektami udaje się zbierać jagody kombajnowo z wykorzystaniem chociażby kombajnu Joanna Premium (firmy Weremczuk). Prowadzone próby zbioru kombajnowego dały dobre wyniki i mogą być z powodzeniem wdrażane do praktyki. Na rynku dostępne są też kombajny całorzędowe do zbioru jagody kamczackiej – jak chociażby Oscar z firmy Jagoda JPS, czy kombajn serbskiej produkcji – Kokan 500 S. Owoce głównie wykorzystywane są do mrożenia i mają szereg zastosować począwszy od przemysłu spożywczego i piekarniczego, po farmaceutykę i przemysł kosmetyczny.

IMG_6245
Zbiór owoców kombajnem Joanna Premium