Debata – zagospodarowanie owoców jagody kamczackiej

Gdy podaż owoców jagody kamczackiej będzie rosła trzeba sobie zadać pytanie jak zagospodarować owoce? Gdzie szukać zbytu? Czy kierować owoce na rynek deserowy, czy dla przemysłu? Pytań jest wiele, a odpowiedzi poszukamy już 9 listopada podczas debaty na temat zagospodarowania owoców jagody kamczackiej i perspektyw zbytu.

W debacie udział wezmą:

Tomasz Michalski – właściciel firmy HASKAP zajmującej się rozmnażaniem jagody kamczackiej i sprzedażą sadzonek. Również zajmuje się pozyskiwaniem owoców na cele przetwórcze jak też do sprzedaży na świeżym rynku. Inicjator wielu badań związanych z jagoda kamczacką dotyczących zarówno kwestii agrotechnicznych jak również wartości owoców i możliwości ich zagospodarowania.

Andrzej Krupiński reprezentuje rodzinne gospodarstwo ogrodnicze Krupińscy zlokalizowane na Mazowszu. Obecnie jest trzecim pokoleniem specjalizującym się w produkcji drzew i krzewów owocowych takich jak: jagoda kamczacka, borówka wysoka, porzeczki, jabłonie, wiśnie. Gospodarstwo posiada również plantacje owoców jagodowych. Jagoda kamczacka w ofercie szkółki jest od 2012 roku. Inicjator, współzałożyciel a obecnie także prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej.

 

Logie J. Cassells reprezentuje kanadyjską firmę LoveHoneyberry z Nowej Szkocji w Kanadzie. Przez ostatnie 7 lat był pionierem w realizacji projektów związanych z uprawą jagody kamczackiej i wytwarzaniem produktów na bazie tego surowca. Prelegent jest postrzegany jako ważna osobistość w branży i prawdziwy pasjonat. Jest autorem podręcznika „Your essential Honeyberry Guide”. Świadczy usługi doradcze tym ogrodnikom, którzy oczekują innowacji i dobrych zmian.

 

Dr Paweł Kozak – Grupa Producentów Owoców i Warzyw KLASA. Absolwent a później pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Sadownik prowadzący własne gospodarstwo sadownicze, a od 2008 roku członek Zarządu Grupy Producentów „KLASA” sp. z o.o. Podmiot ten  zrzesza kilkuset producentów owoców i warzyw oraz kooperuje z dostawcami niezrzeszonymi głównie na terenie województwa lubelskiego. W ostatnich latach Grupa kładzie nacisk na rozwój produkcji owoców deserowych oraz promuje produkcję owoców jagody kamczackiej, świdośliwy i innych nowych gatunków.